BLOG

Metoda 5S – również w Twoim busie!

Metoda 5S (Five S) jest powszechnie stosowana w wielu gałęziach przemysłu, zarówno na halach produkcyjnych jak i w biurach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić ją w pojeździe dostawczym lub flocie pojazdów.

 

Metoda 5S – na czym polega?

Historia 5S sięga lat powojennych i zabiera nas do odległej Japonii. To właśnie tam zaczęto wdrażać tę myśl do japońskich fabryk. Nazwa “5S” wzięła się od pierwszych liter japońskich słów określających każdą operację, te słowa to:

  1. SEIRI – selekcja/sortowanie – ten krok polega na zidentyfikowaniu wszystkich przedmiotów, których potrzebujesz na miejscu pracy. Po zidentyfikowaniu należy dokonać selekcji, zostawiając tylko te przedmioty, które potrzebne są do wykonania zadania, wszystkie pozostałe, co do których nie mamy wątpliwości, że są nam niepotrzebne – wyrzucamy.
  2. SEITON – systematyka – wyselekcjonowane przedmioty muszą znaleźć swoje miejsce, dokonując relokacji narzędzi przywiązujemy szczególną uwagę do ergonomii. Rzeczy używane najczęściej powinny zawsze znajdować się pod ręką. Wszystkie przedmioty należy zawsze odkładać w to samo miejsce. Miejsce odłożenia narzędzia powinieneś odpowiednio oznaczyć – podpisem, etykietą, zaznaczonym obrysem, itd.
  3. SEISO – sprzątanie – mamy już wszystko poukładane i posortowane, następnym krokiem jest utrzymanie czystości na stanowisku. Sprzątamy regularnie wedle ułożonego przez nas harmonogramu. Musimy w nim określić co dokładnie należy sprzątać, kiedy, w jaki sposób i kto będzie wykonywał ten obowiązek. Podczas tego kroku warto również dokonać przeglądu stanu narzędzi i przedmiotów.
  4. SEIKETSU – standaryzacja – po wykonaniu poprzednich zadań, tworzymy instrukcje dla poszczególnych kroków. Opisy muszą być czytelne i jasne dla każdego pracownika. Mamy wiele możliwości, żeby pomóc zrozumieć oznaczenia – możemy stosować obrysy, oznaczenia kolorami, cyframi itp.
  5. SHITSUKE – samodyscyplina – należy zaangażować wszystkich korzystających z danego miejsca pracy. Powinniśmy stale nadzorować, komunikować i szkolić wszystkich użytkowników. Z czasem wszystkie kroki powinny wejść w nawyk, dzięki czemu usprawnimy naszą pracę, przez co zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Skoro znamy już podstawowe warunki metody “5S”, przełóżmy to na przestrzeń pojazdu dostawczego. Dobrze dobrana zabudowa jest jedną z konieczności udanego wdrożenia “five S”.

SEIRI

Zacznijmy od pierwszego kroku, jest to bardzo ważne bo dzięki udanej selekcji narzędzi, będziemy w stanie dobrać odpowiednią zabudowę. Musz być świadom jakie przedmioty będziesz przewozić. Dzięki szerokiej ofercie półek, szuflad, stołów roboczych, pojemników plastikowych dostajesz bardzo dużą ilość konfiguracji. Ilość wariantów może przyprawić o ból głowy, ale jak zawsze służymy pomocą i fachowym doradztwem, dzięki możliwości indywidualnego projektu jesteśmy w stanie spełnić wymagania najbardziej rygorystycznych klientów.

SEITON

Dokonałeś wyboru i Twoja zabudowa jest już zamontowana na Twoim pojeździe dostawczym. Co dalej? Powinieneś przypisać miejsce każdego przedmiotu i w jasny i czytelny dla każdego użytkownika sposób oznaczyć gdzie należy go odkładać.

SEISO

Nasze zabudowy pomagają w utrzymaniu czystości, dzięki narzędziom zamkniętym w szufladach i szafkach chronimy je przed kurzem i pozostałymi zabrudzeniami. Mimo tego musimy wyrobić sobie nawyk sprzątania i przeglądania narzędzi. Sprzątanie powinno odbywać się wg odgórnie zaplanowanego harmonogramu, znanego każdemu pracownikowi.

SEIKETSU

Wszystkie ustalone czynności powinieneś ustalić z każdym użytkownikiem pojazdu. Warto poświęcić odrobinę czasu na szkolenie pracowników z zasad “5S”, dzięki tym działaniom nasze narzędzia będą służyć dłużej, a utrzymany porządek przyspieszy wykonywaną pracę.

SHITSUKE

Metoda “5S” wymaga stałego zaangażowania wszystkich pracowników. Z czasem wszystkie kroki “5S” wejdą w nawyk.

Główne korzyści z zastosowania metody “Five S“:

– czysta i uporządkowana przestrzeń robocza wpływa znacząco na bezpieczeństwo
– dzięki poprawie ergonomii zmniejszysz liczbę popełnianych błędów
– zyskasz w oczach potencjalnych klientów, którzy docenią Twój porządek i profesjonalizm
– ograniczysz wykonywanie zbędnego wysiłku fizycznego
– wydłużysz żywotność Twoich narzędzi
– lepsze wykorzystanie przestrzeni ładunkowej Twojego pojazd dostawczego
– obniżysz koszty dzięki mniejszemu marnotrawstwu surowców

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w branży zabudów modułowych, pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie. Zaprojektujemy i przedstawimy projekt w pełni dopasowany do Twoich potrzeb.

Jesteś zainteresowany wprowadzeniem metody 5S w Twojej flocie/pojeździe?

skontaktuj się z nami! 

Filip Glinka

Recent Posts

Zaktualizowaliśmy wymiary dla VW ID Buzz, Toyoty ProAce Max oraz nowego Forda Transita Connect

Witajcie, kochani entuzjaści przestrzeni vanów! Mamy dla Was gorące informacje dotyczące najnowszych aktualizacji w naszym…

3 miesiące ago

Poznaj proces produkcji w Van Care: Tworzenie produktów najwyższej jakości

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak przekształcamy podstawowe surowce w akcesoria do zabudowy samochodów dostawczych w…

6 miesięcy ago

Jak efektywnie dbać o czystość zabudowy Van Care

Zabudowy samochodowe to ważny element wyposażenia dla wielu przedsiębiorców. Aby zachować ich estetykę i funkcjonalność,…

7 miesięcy ago

Rozwiązania Van Care na Targach “Supply Chain & Logistics – Cargo Truck & Van Expo 2023” w Atenach

W dniach od 30.09 do 02.10, mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w prestiżowych Międzynarodowych Targach "Supply…

7 miesięcy ago

Rewolucja w świecie furgonetek – adaptacja zabudów do ery elektrycznych aut

Branża motoryzacyjna przechodzi głęboką transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju, świat wciąż dąży do redukcji emisji…

8 miesięcy ago

Aktualizacja katalogu części – wrzesień 2023

Szanowni Klienci, Z przyjemnością ogłaszamy wydanie naszego najnowszego wrześniowego katalogu! Ta edycja została wzbogacona o…

8 miesięcy ago

This website uses cookies.