Rewolucja w świecie furgonetek – adaptacja zabudów do ery elektrycznych aut

Branża motoryzacyjna przechodzi głęboką transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju, świat wciąż dąży do redukcji emisji i walki ze zmianami klimatycznymi, a elektryczne furgonetki stają się ważnym elementem tej ekologicznej rewolucji. Elektryczne furgonetki są określane jako zielona alternatywa dla tradycyjnych pojazdów z silnikiem spalinowym. Nie emitują one żadnych szkodliwych substancji z rury wydechowej, co znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza w obszarach miejskich. W miarę jak świat staje się coraz bardziej ekologicznie świadomy, elektryczne furgonetki stają się preferowanym wyborem dla przedsiębiorstw i rządów, które dążą do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko.

Unia Europejska planuje w nadchodzących latach znacząco zmniejszyć ślad węglowy pojazdów. Cel jest jasny: zmniejszyć emisję CO2 z nowych samochodów o 37,5% do 2035r

Wprowadzenie furgonetek elektrycznych do floty przedsiębiorstwa może przynieść wiele korzyści, zarówno w kontekście ekonomicznym, jak i ekologicznym. Dlatego wiele firm coraz bardziej zwraca uwagę na te innowacyjne pojazdy, które stanowią przyszłość transportu dostawczego. Wśród zalet użycia tych pojazdów możemy wymienić:

Redukcja Kosztów Paliwa:

Koszty eksploatacji furgonetek elektrycznych są znacznie niższe niż pojazdów spalinowych. Ładowanie baterii jest znacznie tańsze niż zakup paliwa, co przekłada się na znaczne oszczędności finansowe.

Cisza i Komfort:

Elektryczne silniki są znacznie cichsze niż silniki spalinowe, co tworzy bardziej komfortową i przyjazną przestrzeń pracy. To szczególnie istotne w przypadku dostaw na terenach zamieszkałych.

Dostęp do Stref Ograniczonego Ruchu:

W niektórych miastach istnieją strefy ograniczonego ruchu, do których dostęp mają tylko pojazdy o niskiej emisji, takie jak furgonetki elektryczne. To pozwala na dostarczanie towarów w centrach miast i odbieranie zamówień od klientów w tych obszarach. Do tej pory strefy czystego transportu występują w takich miastach jak Berlin, Rotterdam, Paryż, Londyn, Antwerpia czy Mediolan. Już od lipca przyszłego roku (2024) dołączy do nich pierwsze miasto w Polsce — Kraków.

Dotacje i Ulgi:

W niektórych regionach rządy oferują dotacje i ulgi podatkowe dla firm, które inwestują w elektryczne floty pojazdów. To może dodatkowo obniżyć koszty zakupu i eksploatacji. Istniejący w Polsce program “Mój Elektryk” umożliwia przedsiębiorcom otrzymanie dofinansowania na zakup, leasing lub wynajem długoterminowy zeroemisyjnych samochodów. Program ten umożliwia firmom skorzystanie z dofinansowania na zakup samochodów nowych i demonstracyjnych (z przebiegiem do 50 km), wyposażonych w silniki elektryczne, wodorowe lub silniki nieemitujące gazów cieplarnianych. Maksymalna wartość samochodu osobowego zgłoszonego do programu to 225 000 zł. Dla samochodów ciężarowych do 3,5 tony i motocykli nie ma górnej granicy dopuszczalnej liczby pojazdów.

Zrównoważony Rozwój:

Furgonetki elektryczne nie emitują szkodliwych substancji i CO2, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Dla firm, które dążą do bardziej zrównoważonego rozwoju, to znakomity wybór.

Nowoczesny Wizerunek Firmy:

Korzystanie z furgonetek elektrycznych świadczy o zaangażowaniu firmy w dbanie o środowisko i przyjazne warunki pracy. To może przyciągnąć klientów i partnerów biznesowych, którzy cenią sobie zrównoważony rozwój. W miarę jak wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa, firmy zaczynają dostrzegać, że dbanie o środowisko naturalne przynosi nie tylko korzyści dla planety, ale także dla ich własnych interesów.

Odporność na Przyszłe Regulacje:

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną, przepisy dotyczące emisji mogą stać się jeszcze bardziej restrykcyjne. Posiadanie floty elektrycznych pojazdów pozwala uniknąć problemów związanych z przyszłymi regulacjami.

 

Czy proces projektowania zabudowy dla furgonetki elektrycznej, różni się od standardowej furgonetki spalinowej?

Projektowanie zabudowy dla furgonetki elektrycznej wymaga uwzględnienia specyficznych cech tych pojazdów, takich jak umiejscowienie baterii, masa i potrzeby związane z ładowaniem. Oto kilka aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu i montażu zabudowy dla furgonetki elektrycznej:

Baterie i Wymiary Przestrzeni Ładunkowej:

Furgonetki elektryczne często mają baterie umieszczone w podłodze lub pod siedzeniami. To może wpłynąć na dostępną przestrzeń ładunkową i wysokość wnętrza pojazdu. Projektując, musisz uwzględnić te dodatkowe elementy w układzie zabudowy, aby zachować maksymalną przestrzeń ładunkową.

Waga:

Baterie w furgonetkach elektrycznych są dość ciężkie, co ma wpływ na całkowitą masę pojazdu. Dla bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej masy (DMC), konstrukcja zabudowy musi uwzględniać masę baterii i innych elementów elektrycznych. W przypadku samochodów zasilanych elektrycznie zalecamy stosować elementy wykonane z aluminium.

Ładowarka i Infrastruktura:

Furgonetki elektryczne wymagają dostępu do ładowarek, co może wpłynąć na umiejscowienie gniazda ładowania i sposób przechowywania kabli oraz ładowarek wewnątrz pojazdu.

Bezpieczeństwo:

Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej w furgonetce, aby uniknąć przypadkowych zwarć czy uszkodzeń. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku montażu modułów zabudowy do podłogi. W przypadku wiercenia otworów, czy używaniu wkrętów ryzyko przebicia przewodów ważnych dla elektryki całego pojazdu jest dużo większe niż w przypadku modeli ze standardowymi silnikami spalinowymi.

Maksymalny Zasięg:


Elektryczne furgonetki już teraz oferują imponujący zasięg, ale każdy dodatkowy kilometr może być kluczowy, zwłaszcza w dłuższych trasach dostawczych. W takiej sytuacji każdy kilogram masy pojazdu może mieć znaczenie. Wybierając zabudowę wykonaną z lekkiego aluminium, możesz zminimalizować masę całkowitą pojazdu, co przekłada się na większy zasięg na jednym ładowaniu.

Elektryczne furgonetki to nie tylko przyszłość, to teraźniejszość. W miarę jak troska o środowisko i przepisy prawne nadal kształtują krajobraz motoryzacyjny, konieczność dostosowania modułów warsztatowych do elektrycznych furgonetek staje się dla nas priorytetem. Rada Europy już dziś promuje korzystanie z pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Dzięki wykorzystaniu ekologicznych środków transportu firmy mogą wnieść znaczący wkład w ochronę środowiska.

Optymalizacja floty to metoda, która zapewnia korzyści zarówno finansowe, jak i środowiskowe.  Specjaliści Van Care oraz partnerzy z naszej sieci sprzedażowej, pomogą Ci dobrać idealny wariant zabudowy dla Twojego pojazdu, a Twoja firma będzie mogła szczycić się zmniejszonym śladem węglowym swojej floty oraz oszczędnościami wynikających z zastosowania pojazdów EV.

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy: https://van-care.pl/kontakt/