Jak zabezpieczyć przewożony ładunek?

Bezpieczny przewóz ładunku

Każdy rodzaj przewożonego ładunku niezależnie od wagi i rozmiarów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Niezabezpieczony ładunek stwarza ogromne zagrożenie dla życia kierowcy, innych uczestników ruchu drogowego oraz znacząco może uszkodzić przewożony pojazd. W przypadku kontroli, policjant może wlepić nam niemały mandat.

Jak zabezpieczyć ładunek?

Ładunek należy zabezpieczyć w sposób uniemożliwiający przemieszczanie się towaru.

Unieruchomić ładunek możemy na wiele różnych sposobów:
-stosowanie taśm transportowych – najpopularniejsza metoda, dzięki napiętej taśmie towar zamontowany między uchwytami w Twoim pojeździe zostaje na miejscu. Taśmą można spiąć długie elementy jak rury, belki czy metalowe pręty. Obecnie występuje wiele wariantów takiego zamocowania, między innymi siatki, łańcuchy lub stalowe liny.

-belki rozporowe – służą do zabezpieczania towarów wysokich przewożonych na paletach. Jeżeli jesteś posiadaczem mniejszego auta (van, bus, furgon) do takiego rozwiązania wymagany jest specjalny rodzaj uchwytów w Twoim pojeździe.

-maty antypoślizgowe – zwiększają tarcie dzięki czemu unieruchamiają towar na nich się znajdujący, maty przy przewozie palet są wymagane w wielu krajach UE. Nie jest to element, który w pojedynkę zabezpieczy towar, należy je stosować zawsze z innym rodzajem zabezpieczenia.

profesjonalna zabudowa – dostępna w szczególności dla posiadaczy aut dostawczych. Rekomendujemy zabudowy serwisantom. Jeżeli przewozisz narzędzia, elementy złączne lub wszelkiego rodzaju elementy montażowe zabudowa do Twojego pojazdu to świetne rozwiązanie, które pozwoli Ci utrzymać wszystkie te elementy na miejscu. Dodatkowo niektóre elementy z zabudów z naszej oferty wyposażone są w uchwyty do pasów transportowych ze złączem airline, dzięki czemu zabezpieczysz w wygodny sposób towar przewożony między modułami. Wśród akcesoriów do zabudowy Van Care, znajdziesz szeroką gamę uchwytów, m.in. do butli z gazem, na dokumenty, apteczkę, kask, spraye, silikony i wiele innych.

Towar na paletach

Palety powinieneś zabezpieczyć w sposób zależny od przewożonego ładunku. Towar na paletach możesz zabezpieczyć folią stretch, taśmą do spinania, pasami transportowymi lub nadstawkami. W przypadku ciężkich elementów niemożliwych do ustawienia w stos zastosuj skrzynie transportowe.

Rozłożenie masy na pojeździe

Umiejętne rozłożenie balastu jest wyjątkowo ważne jeżeli przewozisz coś na przyczepie. Jeżeli przesuniesz punkt ciężkości na tył przyczepy, możesz całkowicie utracić kontrolę panowania nad pojazdem.

Świetnie ukazuje to filmik poniżej:

Obowiązek zabezpieczenia ładunku od strony prawnej

Jako kierowca lub właściciel firmy spedycyjnej jesteś odpowiedzialny za to w jaki sposób zabezpieczyłeś towar w swoim pojeździe. Jako kierowca musisz również pamiętać, żeby nie przekroczyć dopuszczalnych nacisków na osie. Ładunek który przewozisz nie może utrudniać Ci prowadzenia pojazdu. Tyczy się to sytuacji kiedy towar ogranicza widoczność, zasłania światła lub tablice rejestracyjne.

Na przewoźnika, który źle zabezpieczył ładunek, policja może nałożyć (w myśl art. 97., w związku z art. 61. ust. 1 Prawo o ruchu drogowym) mandat karny w kwocie od 20 do 500 zł, bez punktów karnych, a w przypadku skierowania wniosku do sądu – grzywnę do 3 tys. zł lub naganę. W przypadku, kiedy dojdzie do zniszczenia czy uszkodzenia drogi, dochodzą kolejne przewinienia (art. 99 § 1 pkt 2 kw).

Pamiętaj, że dobrze zabezpieczony towar to przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo!